Vid årsskiftet kommer Tele2 att stänga ner möjligheten att titta på betal-TV via det marksända nätet. Det innebär att många av er som använder antennkabel eller Boxer för att sända era TV-kanaler riskerar att stå utan TV-tjänster efter årsskiftet.
Avvecklingen kan påverka den service ni erbjuder era medlemmar, särskilt i allmänna utrymmen där TV ofta spelar en central roll för underhållning och trivsel.
För att fortsätta ha tillgång till TV-tjänster behöver ni byta från den nuvarande analoga marksända tekniken till en digital lösning via internet. Här är några viktiga aspekter att beakta vid denna övergång:
Planera för en smidig övergång: För att undvika avbrott i era TV-tjänster är det viktigt att vara ute i god tid med att byta operatör eller uppgradera till en lösning som kan garantera en framtidssäkrad tjänst.
Se över era rättigheter: De flesta med offentlig TV-visning i sina allmänna utrymmen saknar B2B-rättigheter. Att sakna dessa rättigheter kan leda till höga böter från TV-bolagen. Det är därför viktigt att ni ser över era rättigheter och säkerställer att ni är korrekt licensierade för offentlig visning.
Här får du hjälp – Vi förstår att detta kan vara en djungel att navigera i, men Nenda finns här för att hjälpa er genom den. Vår molnbaserade tjänst ger dig och dina användare tillgång till ett brett utbud av kanaler utan behov av extra hårdvara. Dessutom hanterar vi alla nödvändiga B2B-rättigheter, så ni slipper oroa er för både licenser och rättigheter.
Kontakta oss idag för att diskutera den bästa lösningen för er verksamhet och säkerställa en smidig och framtidssäkrad övergång.
